Blog
  Komentarze: 3

  Jeśli posiadamy ponton i używamy go do wędkowania lub turystyki, to po jakimś czasie powstaje pytanie o kupnie silnika do pontonu. Dzięki dobrze dobranemu silnikowi, nie będziemy musieli męczyć się z wiosłami, tracić na to czas i siłę. W czasie przemieszczania się na wodzie będziemy mogli się skupić na przyrodzie lub na wędkarstwie.

  W tym wpisie postaramy się ocenić moc, oszczędność,  wymiary i typ silników zaburtowych. Podamy też swoją sugestię odnośnie wyboru silnika do pontonu. Kiedy lepiej kupować silnik elektryczny, a kiedy można kupić silnik spalinowy.

  Jak wybrać silnik do pontonu?

  Silnik zaburtowy – jest to najdroższa cześć wyposażenia, do wypoczynku na wodzie. Cena silnika zaburtowego może być w 2 razy wyższa niż cena pontonu, do którego ten silnik montujemy.

  Przed kupnem silnika trzeba ocenić maksymalną moc silnika, oraz maksymalny odcinek drogi, który możemy pokonać za pomocą tego modelu.

  Również trzeba podjąć decyzję, jaki silnik wybrać. Na rynku polskim znajdziemy silniki do pontonów i takich rodzajów:

  Korzystając z silnika zaburtowego możemy osiągnąć różną prędkość maksymalną. Wszystko zależy od mocy silnika zaburtowego i rozmiaru/wagi pontonu. 

  Elektryczne silniki zaburtowe są ekologiczne, tańsze od silników benzynowych, ale ograniczają maksymalną prędkość do 8 km na godzinę.


  Producenci silników zaburtowych

  Jeśli chodzi o firmę-producenta silników zaburtowych to oczywiście najbardziej polecane są firmy, o których i tak wszyscy wiedzą. Suzuki, Yamaha, Minn Kota, Mercury, Evinrude, Parsun. Wybierając silnik nowy należy zwrócić uwagę na okres gwarancyjny. Każda firma może dawać 3 lub 5 lat gwarancji na produkcję. W naszym sklepie przy każdej ofercie silnika zobaczyć okres gwarancyjny. 

  Dylemat wyboru. Silnik elektryczny czy spalinowy do pontonu. 

  Najpierw opiszemy najbardziej oczywiste plusy i minusy silników elektrycznych i spalinowych

  Silnik elektryczny ZALETY:

  • Ekologiczność
  • Mała waga
  • Niższa cena ( elektryczny silnik Yamaha M12 można kupić już od 700 zł ) 
  • Silnik elektryczny zawsze będzie bardzo cichy i nie znajdziemy silnika spalinowego tak samo cichego jak elektryczny

  Silnik elektryczny do pontonu WADY:

  • Jest wolny w porównaniu z silnikiem spalinowym
  • Akumulator będzie ważyć więcej od silnika, i nie zawsze będziemy mogli podładować akumulator w trakcie podróży nad jezioro
  • Zazwyczaj będziemy musieli dopłacić za akumulator i ładowarkę co najmniej 1000 zł.


  Silniki benzynowe ZALETY:

  • Wysoką prędkość
  • Jest bezpieczny w użytkowaniu

  Silniki benzynowe WADY:

  • W porównaniu z elektrycznym oczywiście więcej zanieczyszcza środowisko naturalne

  Wynik

  Jeśli Państwo poszukują silnik w celu przemieszczania się po wodzie. Jeśli nie będziecie mieli potrzeby szybko pływać to silnik elektryczny jak najbardziej jest dobrym wyborem. Jeśli poszukują państwo prędkości i chcą uzyskać frajdę z jazdy to polecamy zobaczyć naszą ofertę silników zaburtowych 4-suwowych. 

  Jeśli posiadają Państwo zapytania, śmiało można zadawać je w komentarzu do wpisu lub na stronie wiedzy


  1. Andrzejpisze:

   Witam, mam pytanie jaki czas można pływać na silniku elektrycznym Silnik 55lbs Akumulator 100Ah Ponton kormoran 330/160

  2. Danielpisze:

   Posiadam PONTON KOLIBRI KM-260 i chcę zakupić do niego silnik 5 KM, pytanie jest czy to ma być krótka stopa? (tak dla upewnienia) Pozdrawiam

  3. Zespół BCPOLANDodpowiada:

   Witam. Tak, stopa silnika „S” będzie pasować. Natomiast wiadomo że zawsze można silnik regulować wobec własnych zapotrzebowań. Trochę wyżej lub trochę niżej.

  4. arekpisze:

   jaka jest tolerancja zanurzenia śilnika spalinowego poniżej pawęży śilnik suzuki 6 km ma napisane że zalecana wysokość pawęży to 381 mm a jak mierzyłem w sklepie to śilnik suzuki 6 km krótka stopa miał od mocowania do płyty kawitacyjnej 45.5 cm a yamacha ma 45 cm i zalecenie jest 435 mm pawęży.

  Co sądzisz na ten temat?

  Napisz komentarz. Twój e-mail nie będzie pokazany

  *

  Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatnośći. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. x